College Leadership

Board of Trustees

President, Trustee Area 6 (Northwest Oceanside) - David Broad, Ph.D.

Vice President, Trustee Area 5 (South Oceanside) - George McNeil, M.A.

Trustee Area 7 (Northeast Oceanside) - William C. Fischer, Ph.D.

Trustee Area 4 (Carlsbad) - Frank Merchat, B.S.

Trustee Area 3 (Encinitas, La Costa) - Jacqueline Simon, M.A.

Trustee Area 2 (Cardiff, Rancho Santa Fe) - Rick Cassar, M.S.

Trustee Area 1 (Del Mar, Solana Beach) - Jeanne Shannon, M.S.

Superintendent/President - Sunita Cooke, Ph.D.

Student Trustee - Deon Edwards

Administrative Officers

Superintendent/President - Sunita Cooke, Ph.D.

Vice President, Business and Administrative Services - Charlie Ng, M.B.A.

Vice President, Instructional Services - Mary Benard, Ed.D.

Vice President, Student Services - Alketa Wojcik, Ed.D.

Dean, Academic Information Services - Mario Valente, Ed.D.

Interim Dean, Admissions and Student Support - Freddy Ramirez, Ed.D.

Dean, Letters and Communication Studies and San Elijo Campus Site Administrator - Dana Smith, M.A.

Dean, Arts and International Languages - Jonathan Fohrman, M.A.

Dean, Behavioral Sciences, History, and Adult Education - Nikki Schaper, Ed.D.

Dean, Career & Technical Education and Workforce Development - Albert Taccone, Ph.D.

Dean, Counseling and Student Development - Wendy Stewart, Ed.D.

Dean, Office of Institutional Effectiveness - Chris Hill, Ph.D.

Dean, Math and Sciences- Michael Fino, M.Eng

Associate Dean, Nursing and Allied Health - Sandy Comstock, M.S.N.

Associate Dean, San Elijo Campus - Cynthia Rice Carroll, M.A.

Department Chairs

Administration of Justice - Pat Connolly, J.D.

Adult High School - Angela Senigaglia

Art - Leah Cluff

Automotive Technology - Paul Katson

Biological Sciences -  Julie Haugsness-White

Biotechnology - Gail Baughman, Ph.D.

Business - Eric Carstensen (Fall 2016) and Christina Sharp (Spring 2017)

Career Studies and Services - Donna Davis (Fall 2016) and Robbi Rosen (Spring 2017)

Chemistry - Theresa Bolaños, Ph.D.

Child Development - Penny Skemp

Communication Studies - Anthony Ongyod

Computer Science - June Porto

Computer Studies and Information Technology - Steve Isachsen

Counseling - Wendy Horton

Dance - Trisha Hanada-Rogers

Design - Paul Clarke

English as a Second Language - Mary Gross

History - Brad Byrom, Ph.D.

Horticulture and Hospitality - Karen Smith, Ph.D.

International Languages - Pilar Hernández

Kinesiology, Health, and Nutrition - Gail Meinhold

Letters, Pre-Transfer - Kelly Hagen

Letters, Transfer - John Kirwan, Ph.D.

Library Science - Richard Ma

Mathematics - Beth Powell

Media Arts and Technologies - Jill Malone

Music - Dan Siegel

Noncredit English as a Second Language - Kristi Reyes

Nursing and Allied Health - Rita Barden

Philosophy - Louisa Moon, Ph.D.

Physical Sciences - John Turbeville

Psychology - Steve Eso

Social Science - Lynne Miller, Ph.D.

Sociology - Thao Ha, Ph.D.

Theatre and Film - Andrew Layton

Academic Senate

President - Susan Herrmann

Vice President - Jim Julius, Ed.D.

Coordinating Officer - Denise Stephenson

Senator - Tony Burman

Senator - Krista Byrd

Senator - Joe Chirra, J.D.

Senator - Leslie Doig

Senator - Michelle Farnam

Senator - Laura Gomez-Carlsson

Senator - Pierre Goueth, Ph.D.

Senator - Anthony Ongyod

Senator - Susan Pynes

Senator - Freddy Ramirez, Ed.D.

Senator - Sue Simpson

Senator - Erin Thomas

Senator - Krista Warren

Ex-Officio Member - Sunita Cooke, Ph.D.

Classified Senate Council

President - Kim Simonds

Vice President - Lisa Level

Treasurer - Fred Steffy

Secretary - Dee Jaykus

Senator - Julie Bollerud

Senator - Karen Brown

Senator - Sara Cassetti

Senator - Julie Essman

Senator - Joanne Gonzales

Senator - Joan Hackett

Senator - Emilio Mejares

Senator - Ingrid Phillips

Ex-Officio Member - Sunita Cooke, Ph.D.

Ex-Officio Member - Sheri Wright